Na označené osoby a subjekty se vztahuje zmrazení majetku a občané a společnosti z EU jim nesmějí zpřístupňovat finanční prostředky. Na fyzické osoby se navíc vztahuje zákaz cestování, který jim brání ve vstupu na území EU i v průjezdu přes něj. Opatření zaměřená na činnosti související s šířením jaderných zbraní Společný komplexní akční plánÍrán a skupina E3/EU+3 se dne 14. července 2015 dohodly na společném komplexním akčním plánu.
Některé z těchto sankcí byly počínaje lednem 2014 pozastaveny. Tento krok byl přijat v rámci provádění prozatímní dohody známé jako společný akční plán, na němž se dohodl Írán se skupinou E3/EU+3 v listopadu roku 2013. Po dosažení dohody ohledně společného komplexního akčního plánu Rada toto pozastavení prodloužila do 28.
ONLINE z MS vo futbale 2022 – B skupina: Wales - Irán
Dne 16. ledna 2016 (den provedení) zrušila OSN některá ze svých omezujících opatření souvisejících s jadernými otázkami, jak je stanoveno v rezoluci č. 2231 (2015). Sankce EUEU kromě provádění sankcí OSN uvalila v posledních deseti letech na Írán celou řadu samostatných hospodářských a finančních sankcí, včetně:omezení obchodování s různými druhy zboží: zákaz vývozu do Íránu týkající se zbraní, zboží dvojího užití a zboží, které by mohlo být použito při činnostech souvisejících s obohacováním uranu; zákaz dovozu ropy, zemního plynu a petrochemických a ropných produktů; zákaz prodeje nebo dodávek klíčového vybavení používaného v odvětví energetiky, zlata, dalších drahých kovů a diamantů, některých námořních zařízení, určitého softwaru atd. ;omezení ve finančním sektoru: zmrazení aktiv íránské centrální banky a hlavních íránských komerčních bank a zavedení oznamovacího a schvalovacího mechanismu pro převody finančních prostředků přesahujících určitou výši do íránských finančních institucí;opatření v odvětví dopravy: zabránění přístupu íránských nákladních letů na letiště EU a zákaz provádění údržby a obsluhy íránských nákladních letadel nebo plavidel převážejících zakázaný materiál nebo zboží;cestovních omezení a zmrazení majetku v případě jiných osob a subjektů zařazených na seznamy.
V tomto plánu je vymezena řada kroků pro nadcházející roky, jejichž cílem je zajistit výhradně mírovou povahu íránského jaderného programu. Společný komplexní akční plán a omezující opatření (souvislosti) Sankce OSNOd roku 2006 přijala Rada bezpečnosti OSN řadu rezolucí, v nichž se požaduje, aby Írán ukončil obohacování uranu pro účely šíření jaderných zbraní. Tyto rezoluce byly postupně doplněny o omezující opatření, která měla Írán přimět, aby příslušné rezoluce plnil.
října 2022) Opatření v reakci na využití íránských dronů při ruské agresiDne 20. října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření zavedená v souvislosti s činnostmi narušujícími nebo ohrožujícími územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, tři osoby a jeden subjekt z Íránu. Stalo se tak vzhledem k jejich úloze při vývoji a dodávkách bezpilotních vzdušných prostředků, které Rusko používá ve válce proti Ukrajině.
Platnost těchto opatření byla od té doby každoročně prodlužována. Dne 8. dubna 2019 Rada prodloužila platnost těchto opatření do 13. dubna 2020. Írán: Rada v reakci na závažná porušování lidských práv prodloužila platnost sankcí o jeden rok (tisková zpráva, 8. 4. 2019) EU hájí právo na pokojný protestŽeny a muži v Íránu uplatnili své základní právo na shromažďování a protest po smrti Mahsy Amíníové.
ledna 2016 za účelem získání času potřebného k učinění kroků a příprav v zájmu provedení akčního plánu. Rada dne 16. ledna 2016 (den provedení dohody) zrušila všechny hospodářské a finanční sankce EU vůči Íránu související s jadernými otázkami. Některá omezení však zůstávají v platnosti i nadále. Írán: Rada zrušila veškeré hospodářské a finanční sankce EU související s jadernými otázkami Írán: EU na základě vstupu společného akčního plánu v platnost pozastavila některé sankce, 20. ledna 2014 Opatření přijatá v reakci na závažná porušování lidských právOd roku 2011 EU rovněž přijala omezující opatření související s porušováním lidských práv, včetně:zmrazení majetku a zákazu vydávání víz v případě osob a subjektů odpovědných za závažná porušení lidských práv;zákazu vývozu do Íránu týkajícího se vybavení, které by mohlo být použito k vnitřním represím, a vybavení pro sledování telekomunikace.
Deník N - Nezávislý český deník
října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření zavedená v souvislosti s činnostmi narušujícími nebo ohrožujícími územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, tři osoby a jeden subjekt z Íránu. Írán: EU uvalila sankce na pachatele závažného porušování lidských práv (tisková zpráva, 17. října 2022) Írán: EU přijala další sankce vůči pachatelům závažného porušování lidských práv (tisková zpráva, 14. listopadu 2022) Ukrajina: EU uvalila sankce na tři osoby a jeden subjekt v souvislosti s používáním íránských dronů při ruské agresi (tisková zpráva, 20.
Írán: Omezující opatření EUOmezující opatření EU jsou přijímána v rámci integrovaného politického přístupu, jehož cílem je přimět Írán k plnění jeho mezinárodních závazků. AktuálněDne 17. října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, jedenáct osob a čtyři subjekty.
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1929 (2010) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1803 (2008) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1747 (2007) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1737 (2006) EU sankce OSN provádí právními předpisy EU. července 2015 přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci č. 2231(2015) o společném komplexním akčním plánu (JCPOA) dohodnutém Íránem a skupinou E3/EU+3. Tato rezoluce:potvrdila společný komplexní akční plán;povolila určité výjimky ze stávajících omezujících opatření;vymezila časový plán a závazky, které musí všechny strany v zájmu ukončení omezujících opatření vůči Íránu dodržet.
[dnes] Írán USA přenos živě 29 listopadu 2022
(ŽIVÝ PŘENOS**) Anglie USA on-line přenosu 25 listopadu
(Volný, uvolnit) Ekvádor Senegal přenos živý 29 listopadu 2022
Učinila tak s ohledem na jejich podíl na smrti Mahsy Amíníové a násilné reakci na nedávné demonstrace v Íránu. Dne 14. listopadu 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, dalších 29 osob a čtyři subjekty. Seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření EU na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, nyní zahrnuje celkem 126 osob a 11 subjektů. Dne 20.
[[televize@@]] Jižní Korea Ghana Přímý přenos 28 listopadu