Ko se sprehajaš po temačnih hodnikih, te spremlja zvok bombardiranja, da je učinek večji. Kurja koža zagotovljena. Trije potepuhi med kamni. In med stenami. GRAD CASTELL COCH Castell Coch je manjši bratec Cardiff gradu in je eden lepših gradov v Walesu. Nahaja se v okolici Cardiffa in se do tja lahko pripeljete tudi z avtobusom. Tudi ta grad ima za razliko od večine ostalih urejeno notranjost, zunanjost gradu pa z mnogimi stolpiči nekoliko spominja na tiste iz Walt Disneya. Takole bom rekla – pri opremljanju vsekakor niso “šparali” in kakšnemu modernemu notranjemu oblikovalcu z minimalističnim okusom bi se verjetno kolcalo ob vsem kiču 🙂 GRAD HARLECH Grad v severnem Walesu, ki je bil prvotno zgrajen tik ob morju, vendar se oblika obale sčasoma spremenila, tako da sedaj leži na pečini približno 800m stran od morja.
Angleži še naprej brez zmage proti ZDA na SPNogometni reprezentanci Anglije in ZDA sta se v skupini B razšli brez zmagovalca. Izid na stadionu Al Bajt je bil 0:0. Na tretjem medsebojnem obračunu obeh tekmecev na svetovnih prvenstvih sta si obe ekipi predvsem v prvem polčasu priigrali številne lepe priložnosti, Američani nekaj več, a sta mreži vseh 90 in še nekaj minut mirovali. Okvir gola sicer ni miroval, saj je za Američane v obdobju prevlade na zelenici prečko v 33. minuti stresel Christian Pulisic. Angleži so bili že pred tem blizu vodstvu, ko je strel Harryju Kanu v 10. minuti odločilno blokiral Walker Zimmerman. Nato so imeli več od igre Američani, za katere bi lahko bolje streljala Haji Wright v 17.
Vsako mesto, kraj, vasica, naselje, (razumete princip, kajne) v Walesu ima grad ali vsaj približek tega. Vseh naj bi bilo več kot 600. Sicer so to v večji meri razvaline, obdane z mogočnim obzidjem, ampak niso zato nič manj veličastne in z lahkoto si predstavljaš, da bo izza ovinka pridirjal plemič na konju. Kljub temu, da si sama ne bi želela takšne nastanitve (kdo pa bo zmrzoval pozimi med temi kamnitimi stenami v “jaz-sem-v-bundi-maja” podnebju), so spodnji gradovi Walesa prekrasni in obvezna postojanka za vse ljubitelje tovrstne arhitekture. GRADOVI WALESA GRAD CONWY Na severu Walesa se v obmorskem mestecu (v tistem s tablami “pozor, starejši ljudje”) dviga veličastno obzidje in ruševine starega gradu.
Tisti ta pravi, lociran na zeleni travici, obdan s širokimi okroglimi stolpi in umetnimi jezeri. Če pomislim na to, da je bil zgrajen v 13. stoletju, moram reči, da so bili kar carji s smislom za estetiko. Če bi bilo malo bolj toplo, bi to hiško uvrstila na seznam svojih potencialnih počitniških rezidenc. Če nisi hotel obiskov, si pa samo most zaprl. GRAD CARDIFF Grad Cardiff je srednjeveški grad in deloma viktorijanski dvorec v središču mesta. Je eden izmed redkih gradov Walesa, ki ni le ruševina.
Sicer je bil grad v času našega obiska v obnovi, tako da v celofan zavit stolp ravno ni bil tako lep na pogled, je pa toliko bolj zanimivo to, da se lahko (brezplačno! ) povzpneš na obzidje, ki obdaja celotni del starega mesta in se tako sprehodiš okrog in okrog. Razgledi so fantastični, če imaš srečo (? ), pa naletiš tudi na galebe, ki se odločijo, da je obzidje z razgledom idealen “plac” za ustvarjanje novih članov družine. Ups 🙂 Od spodaj navzgor.. in od zgoraj navzdol. GRAD CAERPHILLY Grad kot iz filmov o Robin Hoodu.
Razgledi z vrha gradu so vrhunski, v kolikor te seveda ne odpihne veter. Glede na to, da je nekoč res čepel čisto ob morju in je bila “sapica” verjetno še močnejša, srčno upam, da so imeli dovolj dobro streho in kup kaminov. Menda je bil bolj namenjen obleganju kot pa udobnemu življenju srednjeveške gosopode. Si predstavljam ja. V okolici gradu so nakopičene hišice, med njimi tudi majcena slaščičarna z gospo, ki je zatrdila, da dela najboljši “fudge” v Angliji. Vam prepustim, da ob obisku presodite sami. 🙂 Pogled na morje. Še korak dalje in odpihne te veter.
GRADOVI WALESA, KI JIH MORAŠ OBISKATI - BlueMarble VagabondsThis post may contain affiliate links, which means that if you choose to click trough and make a purchase, we will receive a small comission (we’re literally talking pennies here folks! ) at absolutely no extra cost to you. This allows us to keep creating awesome travel tips for free and… Ah, who are we kidding here, we’re gonna spend bucks by buying yet another flashy toy for our dog which His Highness will promptly ignore.
Del gradu je bil prenovljen v viktorijanskem stilu, tako da končno dobiš tisti občutek, kako je bilo tam živeti. V tem delu gradu se nahaja tudi knjižnica, in moram reči, da so bili ti graščaki kar knjižni molji – notri sem našla vse od 1001 noči do britanske enciklopedije in me je prav mikalo, da bi se zleknila na enega izmed foteljev in se zabubila za kakšen dan ali dva. Še ena zanimivost – med vojno so bila zaradi obsežnih letalskih napadov znotraj grajskih zidov zgrajena zavetišča, ki so lahko sprejela do 1800 ljudi.
Hotel Kepe Lodge Newport (wales), Velika Britanija - www.trivago.si
minuti z glavo, ter Weston McKennie, ki je z desnico v 25. minuti po lepi kombinaciji žogo poslal prek vrat. Po prečki Pulisica je v 41. minuti Sergino Dest odlično prodrl, preigral svojega čuvaja, nato pa je njegov strel v zadnjem trenutku preusmeril Harry Maguire. V 43. minuti je z glavo poskusil še Pulisic, a ni bil natančen, na drugi strani pa je močan strel Masona Mounta v kot odbil vratar Matt Turner.
Američani so v drugi polčas krenili odločno, vendar do pravih priložnosti niso prišli. Priigrali so si številne udarce iz kotov, a je bila visoka angleška obramba, nepremagljiv je bil v skoku Maguire, vselej kos podajam v osrčje kazenskega prostora. Zaradi visokega ritma pred tem je moči nogometašem vse bolj primanjkovalo, tudi priložnosti so bile vse bolj redke. Eno od teh je v 87. minuti po slabem strelu zapravil rezervist Marcus Rashford, drugo pa po prav tako ne najboljšem strelu z glavo še Kane.
Zgodba o uspehu: Mountain Rescue | ISL Online