Dne 14. listopadu 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, dalších 29 osob a čtyři subjekty. Seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření EU na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, nyní zahrnuje celkem 126 osob a 11 subjektů. Dne 20. října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření zavedená v souvislosti s činnostmi narušujícími nebo ohrožujícími územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, tři osoby a jeden subjekt z Íránu.
Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Kanada, která přišla o 57 svých občanů, uvedla, že analýzu letových údajů a nahrávek z letu by měla provést Francie, jelikož je toho jako jedna z mála zemí schopna. Černé skříňky chtěli zkoumat Ukrajinci O navrácení černých skříněk z Boeingu 737 opakovaně Teherán žádaly ukrajinské úřady.
ledna raketovým útokem na základny využívané americkou armádou v sousedním Iráku. Nervozita z možné rychlé americké odvety pak zřejmě přispěla k sestřelu ukrajinského stroje u Teheránu. Íránský orgán pro civilní letectví ve své druhé předběžné vyšetřovací zprávě uvedl, že v případě zajištění potřebné techniky, bude možné informace o letu získat a v krátkém období zanalyzovat. Původní předběžnou zprávu Írán vydal pouhých 24 hodin po incidentu, tedy ještě předtím než připustil, že stroj byl sestřelen. Teprve tři dny po havárii Írán přiznal, že letadlo sestřelily íránské revoluční gardy, které si jej spletly s nepřátelskou střelou. Íránci se obrátili na USA a Francii Íránský úřad pro civilní letectví nyní uvedl, že zaslal seznam potřebné techniky francouzskému Úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) a americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB), ani od jednoho z orgánu ale zatím neobdržel kladnou odpověď.
Írán v uplynulých dnech vydával nejasné signály ohledně toho, zda předá černé skřínky k analýze v zahraničí. Napjaté vztahy má země dlouhodobě s USA. Od počátku roku se ale vyostřily poté, co 3. ledna Američané raketami z dronu zlikvidovali u Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších osob. Teherán odpověděl 8.
Po katastrofě se 176 mrtvými drží černé skříňky dál Írán. USA požádal jen o technikuÍrán požádal americké a francouzské úřady o zapůjčení techniky potřebné ke stažení údajů z černých skřínek z ukrajinského letadla, které tento měsíc sestřelily íránské revoluční gardy. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž žádost přispěje k rostoucí frustraci mezinárodní komunity z neochoty Íránu poslat záznamová zařízení k analýze do ciziny.
;omezení ve finančním sektoru: zmrazení aktiv íránské centrální banky a hlavních íránských komerčních bank a zavedení oznamovacího a schvalovacího mechanismu pro převody finančních prostředků přesahujících určitou výši do íránských finančních institucí;opatření v odvětví dopravy: zabránění přístupu íránských nákladních letů na letiště EU a zákaz provádění údržby a obsluhy íránských nákladních letadel nebo plavidel převážejících zakázaný materiál nebo zboží;cestovních omezení a zmrazení majetku v případě jiných osob a subjektů zařazených na seznamy.
Írán: EU uvalila sankce na pachatele závažného porušování lidských práv (tisková zpráva, 17. října 2022) Írán: EU přijala další sankce vůči pachatelům závažného porušování lidských práv (tisková zpráva, 14. listopadu 2022) Ukrajina: EU uvalila sankce na tři osoby a jeden subjekt v souvislosti s používáním íránských dronů při ruské agresi (tisková zpráva, 20. října 2022) Opatření v reakci na využití íránských dronů při ruské agresiDne 20. října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření zavedená v souvislosti s činnostmi narušujícími nebo ohrožujícími územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, tři osoby a jeden subjekt z Íránu.
ledna 2014 Opatření přijatá v reakci na závažná porušování lidských právOd roku 2011 EU rovněž přijala omezující opatření související s porušováním lidských práv, včetně:zmrazení majetku a zákazu vydávání víz v případě osob a subjektů odpovědných za závažná porušení lidských práv;zákazu vývozu do Íránu týkajícího se vybavení, které by mohlo být použito k vnitřním represím, a vybavení pro sledování telekomunikace. Platnost těchto opatření byla od té doby každoročně prodlužována. Dne 8. dubna 2019 Rada prodloužila platnost těchto opatření do 13. dubna 2020.
Tyto rezoluce byly postupně doplněny o omezující opatření, která měla Írán přimět, aby příslušné rezoluce plnil. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1929 (2010) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1803 (2008) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1747 (2007) Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1737 (2006) EU sankce OSN provádí právními předpisy EU. července 2015 přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci č. 2231(2015) o společném komplexním akčním plánu (JCPOA) dohodnutém Íránem a skupinou E3/EU+3. Tato rezoluce:potvrdila společný komplexní akční plán;povolila určité výjimky ze stávajících omezujících opatření;vymezila časový plán a závazky, které musí všechny strany v zájmu ukončení omezujících opatření vůči Íránu dodržet. Dne 16.
Některé z těchto sankcí byly počínaje lednem 2014 pozastaveny. Tento krok byl přijat v rámci provádění prozatímní dohody známé jako společný akční plán, na němž se dohodl Írán se skupinou E3/EU+3 v listopadu roku 2013. Po dosažení dohody ohledně společného komplexního akčního plánu Rada toto pozastavení prodloužila do 28. ledna 2016 za účelem získání času potřebného k učinění kroků a příprav v zájmu provedení akčního plánu. Rada dne 16. ledna 2016 (den provedení dohody) zrušila všechny hospodářské a finanční sankce EU vůči Íránu související s jadernými otázkami. Některá omezení však zůstávají v platnosti i nadále. Írán: Rada zrušila veškeré hospodářské a finanční sankce EU související s jadernými otázkami Írán: EU na základě vstupu společného akčního plánu v platnost pozastavila některé sankce, 20.
Írán: Omezující opatření EUOmezující opatření EU jsou přijímána v rámci integrovaného politického přístupu, jehož cílem je přimět Írán k plnění jeho mezinárodních závazků. AktuálněDne 17. října 2022 Rada doplnila na seznam osob a subjektů, na něž se vztahují omezující opatření na základě stávajícího režimu sankcí uvalených na Írán v souvislosti s lidskými právy, jedenáct osob a čtyři subjekty. Učinila tak s ohledem na jejich podíl na smrti Mahsy Amíníové a násilné reakci na nedávné demonstrace v Íránu.
Nové sankce, které vstoupily v platnost 5. listopadu, dodávky letadel do Íránu znemožňují. Íránská vláda vyjádřila naději, že EU se podaří získat potřebné exportní licence od americké agentury OFAC (Office of Foreign Assets Control). EU na rozdíl od USA jadernou dohodu s Íránem nevypověděla, ale tak jako tak bez souhlasu USA do Íránu Airbusy prodat nemůže. Řada představitelů EU se navíc domnívá, že katastrofální zastarání letového parku a nedostatečná údržba mohou mít tragické následky a postihnout civilní obyvatelstvo.
Kosmo Portal - Diskuse - Souvislosti kosmonautiky - strana 8
Mistrovství světa 2022 - preview zápasu Anglie - USA, fáze
Stalo se tak vzhledem k jejich úloze při vývoji a dodávkách bezpilotních vzdušných prostředků, které Rusko používá ve válce proti Ukrajině. Na označené osoby a subjekty se vztahuje zmrazení majetku a občané a společnosti z EU jim nesmějí zpřístupňovat finanční prostředky. Na fyzické osoby se navíc vztahuje zákaz cestování, který jim brání ve vstupu na území EU i v průjezdu přes něj. Opatření zaměřená na činnosti související s šířením jaderných zbraní Společný komplexní akční plánÍrán a skupina E3/EU+3 se dne 14. července 2015 dohodly na společném komplexním akčním plánu. V tomto plánu je vymezena řada kroků pro nadcházející roky, jejichž cílem je zajistit výhradně mírovou povahu íránského jaderného programu. Společný komplexní akční plán a omezující opatření (souvislosti) Sankce OSNOd roku 2006 přijala Rada bezpečnosti OSN řadu rezolucí, v nichž se požaduje, aby Írán ukončil obohacování uranu pro účely šíření jaderných zbraní.
ledna 2016 (den provedení) zrušila OSN některá ze svých omezujících opatření souvisejících s jadernými otázkami, jak je stanoveno v rezoluci č. 2231 (2015). Sankce EUEU kromě provádění sankcí OSN uvalila v posledních deseti letech na Írán celou řadu samostatných hospodářských a finančních sankcí, včetně:omezení obchodování s různými druhy zboží: zákaz vývozu do Íránu týkající se zbraní, zboží dvojího užití a zboží, které by mohlo být použito při činnostech souvisejících s obohacováním uranu; zákaz dovozu ropy, zemního plynu a petrochemických a ropných produktů; zákaz prodeje nebo dodávek klíčového vybavení používaného v odvětví energetiky, zlata, dalších drahých kovů a diamantů, některých námořních zařízení, určitého softwaru atd.
BSA: více než polovina uživatelů používá nelegální software - Root.cz
‚Západ musí prokázat pružnost.' Írán je ochoten uvažovat o
(FOTBAL) Portugalsko Uruguay koukněte se živě 28 listopadu